Jakie są metody formowania gwintów?
Gwinty to według definicji śrubowe nacięcia na powierzchniach walcowych lub stożkowych, zewnętrznych lub wewnętrznych. Według naszego słownika języka polskiego PWN to spiralne wyżłobienie na bocznej ścianie śruby, wkrętu lub na wewnętrznej ściance nakrętek. Komplementarne gwinty zewnętrzne i wewnętrzne pasują do siebie pod względem kształtu. W jaki sposób formuje się gwinty?
Główny podział metod kształtowania gwintów
Wyróżniamy dwie główne metody kształtowania gwintów – to nacinanie oraz bezwiórowa obróbka plastyczna, inaczej kolejno usuwanie materiału z obszaru bruzdy oraz plastyczne odkształcanie materiału. Do nacinania od wewnątrz używa się tzw. gwintowników, a do tworzenia gwintów zewnętrznych narzynek. To nazwy podstawowych narzędzi, przy czym oczywiście przy produkcji korzystamy z obrabiarek CNC, które wykorzystują odpowiednio dobrane frezy lub noże tokarskie. Obróbka plastyczna natomiast to zastosowanie metod walcowania, na przykład za pomocą walców segmentowych lub szczęk płaskich. Trzeba przy tym zaznaczyć, że obróbka plastyczna jest bardziej skomplikowana – walcowanie wykonuje się wielokrotnie.
Zalety zastosowania obrabiarek CNC do formowania gwintów
Gwinty w naturalny sposób kojarzą nam się głównie ze śrubami, nakrętkami, wkrętami, masowo produkowanymi łącznikami o bardzo szerokim zastosowaniu. Obróbka CNC w nowoczesnym wydaniu rzeczywiście pozwala na masową produkcję, przy czym w kontekście formowania gwintów warto zaznaczyć coś jeszcze. To wyjątkowa dokładność – istota działania obrabiarek tego rodzaju opiera się na w pełni skomputeryzowanym systemie sterującym. Maszyny CNC są niezwykle precyzyjne dzięki regulacji programowej, wykorzystaniu układu automatycznego sterowania i czujników. Dzięki nim możemy wykonywać elementy – w tym gwinty – na podstawie dostarczonej dokumentacji lub na podstawie detalu, wykorzystując reverse engineering, czyli technikę odwracania/inżynierię odwrotną. Możemy dokładnie zbadać istniejący już element, by go powtórzyć.